2011. március 30., szerda

Gyermekjóga Óbudán

Off gasztro leszek ebben a szolgálati közleményben.




Áprilistól, péntekenként gyerekjóga foglalkozásokat tartok Óbudán.15.15-kor sulisoknak (7-12 évesek), 16.15-kor ovisoknak (3-6 éveseknek)!
Nagyon sok pozitív változást figyeltek meg azoknál a gyerekeknél, akik rendszeresen járnak gyerekjógára amellett, hogy erősödik immunrendszerük, növekszik a test védekezőképessége, javul mozgáskoordinációjuk, a mese világába ágyazott foglalkozáson fejlődik fantáziájuk is. Gyengül a félelmük az új helyzetektől, sulisoknak pedig javul a koncentrációjuk.
Szóval érdemes kipróbálni. Ha van kedvetek eljönni most pénteken, esetleg további kérdésetek van írjatok mailt ide a részletekért: astrakeri7@gmail.com

Csokis muffint sütöttünk



Nemrég, újságíró palántákat oktattam a gasztróújságírás rejtelmeire.  Muffint sütöttünk. Az alapreceptet az édesszájú hallgatók megtoldották kakaóporral, és bőségesen raktak hozzá csokidarabokat is. A tészta összeállítása könnyen ment; először összedolgoztuk a száraz hozzávalókat, majd a folyós anyagokat. A sütés nem vett több időt igénybe, mint 25 perc. Aztán elérkezett a gasztroújságírás legszebb pillanata, a próbaevés….de mielőtt még eltüntettük volna, lefotóztuk Nektek! Jó évágyat hozzá!


Hozzávalók ( kb.24 darab muffinhoz):

45 dkg liszt, 20 dkg kristály cukor, 2 dl étolaj, 2 db egész tojás, 2 dl tej, 2 csomag vaníliás cukor, 1 csomag sütőpor, 1 csipet só, 4-5 evőkanál keserű kakaópor, 100 g (egy tábla) étcsokoládé, 1 kiskanál reszelt citrom héja

Egy tálba keverjétek össze a száraz hozzávalókat, a lisztet, a sütőport, a vaníliás cukrot, a csipetnyi sót, kakaóport és a reszelt citrom héját. Egy másik edénybe dolgozzátok össze a tojásokat a cukorral (hogy felolvadjon), adjátok hozzá az olajat, majd a tejet is. A száraz anyagokat lazán keverjétek össze a tojásos, olajos masszával. Legvégül aprítsátok fel a csokoládét és szórjátok a tésztába.

A muffinsütőt béleljétek ki papírkosárkákkal és töltsétek meg a masszával 2/3 részt.

170 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt elkészül.

2011. március 19., szombat

Túrós-vaníliás péksütemény

Sütni kéne valamit. Morfondírozok magamban már egy ideje. Aztán eszembe jut a mézes krémes, meg ez a korfui emlékmorzsa ...A mézes ma még nem fogyasztható, úgyhogy el is vetem gyorsan! Szerintem maradok ennél a Danish-tésztánál.



 Korfui emlékmorzsa: Ennek a péksüeménynek az egyik fajtáját még Korfu szigetén kóstoltam. Jó néhány évvel ezelőtt, amikor a tikkasztó melegben róttuk a kikötő utcáját, hogy egy könyvhöz anyagot gyüjtsünk, valahol a Donzelot és az Arseniou környékén egy jellegtelen külsejű pékségre bukkantunk.
Sehol egy turista, csak helybéliek. Nyoma sincs baklavának, kadaifinak, vagy galatoburekonak, de van frissen sült kenyér, mazsolás kalács, marcipános leveles tészta, és vaníliakrémmel töltött batyu, amit látványra - legjobban -a mi túros batyunkhoz tudnám hasonlítani. Én ezt választottam és már a Bizánci Múzeum környékén járva nagyon sajnáltam, hogy nem jegyeztem fel a görög nevét.
 Telt múlt az idő, majd a világhálón felfedeztem a vaníliakrémmel töltött danish pastry-t, vagyis dán tésztát és lám ízre ugyan az a süti köszönt vissza rám, amit egykor korfun ettem. Nigella házi istennős könyvébe is van hasonló recept.

Azóta rendszeresen készítem, praktikussága miatt kalács formában.  Legutóbb a vanília töltelékhez túrót is kevertem.


Túrós-vaníliás péksütemény


Hozzávalók:
220 g liszt, 25 g friss élesztő, 2 evőknál cukor, 1 dl tej, 1 tojás, + 125 g puha margarin
 Túrós vaníliakrém: 2 tojás sárgája, 1,5 evőknál kukoricaliszt, 4 evőkanál cukor, 250 ml tej, 100 g túró.

Langyos tejben, kevés cukor hozzáadásál megfuttattam az élesztőt, majd összekevertem a liszttel és a tojással. Meleg helyen hagytam kelni a tésztát, ekkor kinyújtottam és belegyúrtam a puha vajat. Lefedve ismét kelni hagytam egy fél órára. Ekkor sütőpapíron kinyújtottam (hogy könnyebb legyen a tepsibe átemelni),  kb. 4 mm vastagságú téglalapra és hosszában a két szélét újnyi vastagságú csíkokra bevágtam, hogy ezt később majd a tészta tetejére hajtsam, mintha fonat lenne.

 A töltelékhez a lisztet, a tojások sárgáját, és a cukrot csomómentesre kevertem és folyamatos kevergetés mellet pudingszerűen besűrtettem. Ekkor belekevertem a túrót.

 A kihűlt krémet a tészta közepére halmoztam, majd a bevagdalt széleket felváltva a két oldaláról, ráhajtottam és egy hosszúkás sütőformába tettem. Tetejét egy tojásfehérje és kevés tej keverékével kentem meg.

Előmelegített sütőben kb. 35 perc alatt megsült.

2011. március 18., péntek

Marokkói citromos csirke olajbogyóval

Hogy mi készült a pácolt citromokból? Hát többek között ez a csirkés egytál, ami eredendően tagine edényben készült volna, de most inkább az olasz fedeles serpenyőmet használtam. Ebben is gyorsan összeértek az ízek. Autentikusan kuszkusszal tálalva.

Hozzávalók: 5 alsó, vagy felső csirkecomb, 1 vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, csipetnyi só, bors, sáfrány, 1 kiskanál reszelet gyömbér, 1 kiskanál örölt fahéj, egy maréknyi olajbogyó, olívaolaj, 2-3 db pácolt citromok.


Kevés olajon megfonnyasztunk egy fej hagymát, hozzáadjuk a fokhagymát, fahéjat, sáfrányt, reszelt gyömbért, átkavarjuk és ráfektetjük a húsdarabokat. Átpirítjuk és felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Először erős lángon, majd amikor felforrt alacsonyabb hőfokon omlósra főzzük.
Vegyünk elő egy-két darabot a pácolt citromokból, kaparjuk ki a a belsejét, héját csíkozzuk fel és adjuk a húsokhoz. Vágjuk félbe az olajbogyókat és ezt is adjuk a húsokhoz. Fedő alatt főzzük a húst puhára.
Tálaljuk kuszkusszal.

2011. március 10., csütörtök

Zöldet minden nap! Serpenyős brokkoli.


Zöldet minden nap! Ezzel az elhatározással ébredtem valamelyik reggel. Kicsi Vuhoz hasonlóan megérintett a tavasz beköszönte. Szándékom szerint mostanában a főétkezéseim nagy részét valamilyen zöld színű zöldség fogja kitenni.Már alig várom a medvehagyma, és a spárga szezonját is!
Elsőnek a brokkoli lett a nyerő, de került mellé cukkini, paradicsom, fokhagyma és csirke is. Mindez egy serpenyőben összepirítva, fedő alatt párolva sóval, borssal, kevés citromlével ízesítve. Remek, kalóriaszegény egytál étel. A nagyobb étkűeknek tészta körettel.

Hozzávalók: 1 kisebb brokkoli, 1 cukkini, fél csirkemellfilé felkockázva, 2 paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, citrom, 1 kiskanál szezámolaj
Kevés olajon pirítsuk meg a felkockázott csirkehús, majd adjuk hozzá a feldarabolt brokkolit, cukkinit, paradicsomot. Fűszerezzük sóval, borssal, fokhagymával. Löttyintsünk egy kevés vizet alá és fedő alatt pároljuk puhára. Legvégül locsoljunk meg kevés citromlével.

2011. március 6., vasárnap

Marokkói pácolt citromok


Kaptam egy kisebb kosár ciprusi citromot, az a jellegzetes keserédes fajta, amiről Lawrence Durrell is írt.
Sok fejtörést nem okozott; citromlekvárban és marokkói pácolt citromban gondolkodtam.
Idő- és strapabírás hiánya miatt, a konyhai munkálatokat az utóbbival kezdtem. Már csak azért is, mert a hétvégi vendégjáráshoz szükségem volt erre a citromos savanyúságra egy tagine legfőbb hozzávalójaként.
A citromos savanyú – a likőrhöz hasonlóan – időigényes, heteken át kell érlelni. Egyszer már belevágtam, sterilizáltam az üveget, vagdostam a citromokat, sóztam a rétegeket, de sajnos 2-3 hét után penészfoltok vetettek véget a mulatságnak.
Most Stahl Juditnál felfedeztem egy amolyan last minute változatot, hűtőszekrényben 2-3 nap után már használható ez az expressz savanyúság, nosza hát belevágtam! A premiere ma volt, remekül sikerült!


Marokkói pácolt citrom

Hozzávalók 1 üveghez:
3 db citrom, 2, 5 kiskanál só, 1 kiskanál koirander mag, 2 babérlevél.
A páchoz: 5 dkg cukor, 5 dk só, 2,5 dl víz.

A citromokat vágjuk negyedekbe és lobogó forró vízbe főzzük 5 percig. Ezután tegyük át a citromokat hideg vízbe. Erre azért van szükség, hogy elveszítsék kesernyés ízüket.
A pácléhez forraljuk össze a sót, a cukrot, és a vízet 3 percig.
Csepegtessük le a citromokat, majd fektessük csatos üveg aljába. Szórjuk meg sóval, jöhet a következő réteg citrom, majd ezt is szórjuk meg sóval. Szórjuk meg néhány szem korianderrel és tegyük bele a baérlevelet. Öntsük fel annyi langyos páclével, amennyi ellepi a citromot.
Zárjuk le a z üveget és tároljuk a hűtőszekrényben. Így eláll 1-2 hónapig is.

2011. március 3., csütörtök

Görög olajbogyó kóstoló


Az olíva a mediterrán konyhák egyik legjellemzőbb alapanyaga, hidegen melegen egyaránt alkalmazható.   
Vannak közöttük egészen apró szeműek és gigantes méretűek, zöld lila,  barnás és fekete árnyalatban.

Én felnőtt fejjel kedveltem meg, remek belőle nassolni kis bagettel, sajt kíséretében, vagy bor mellé.
A legfinomabbnak a karakteresebb görög Kalamatát tartom, oliva olajból pedig a krétait.
Egy görög termelőtől megtudtam, hogy azért olyan ízletes a peloponnészoszi, a chalkidiki illetve a korfui olajbogyó, mert a napsütés mellett sok eső is éri ezért fogyasztásra leginkább így alkalmas.
A krétai olajbogyókból viszont  remek olaj készíthető, mert ott kevesebbet esik, ellenben legalább 360 napon át erős napfény éri, ami kell, hogy érett zamata legyen. Az olivaolaj minőségét meghatározza a fajtája, a termelőterület, az évjárat és a gondos feldolgozás, úgyanúgy mint a boroknál. Nem véletlen, hogy mintegy 95 ezer család foglalkozik Krétán olívatermeléssel.

Az olajbogyókat legtöbb esetben sóban, sós lében, vagy olivaolajban eltéve kerülnek forgalomba.

Legismertebb fajtái:
  • Elitses: vékonyabb, asztali olajbogyó a zöldesbarnástól- a feket színárnyalatig.
  • Ionian: Korfu és Kefalónia vidékéről származó telt zamatú olajbogyó. Itt a lakosság jelentős része megtermeli és elkészíti saját olivaolaját
  • Kalamata: Peloponnészosz déli részéből származik.Testes, lédús, kiváló aromájú.
  • Megaritki: mazsolaszerű olajbogyók. Túl érett állapotban szüretelik le, mossák és szárazsóval rétegezik.



Hol kóstolhatod meg?
Görög olajbogyó szokott lenni a Perc utcai Culinárisban, az óbudai piacon, és egy kedves görög olajbogyókra szakosodott kis boltban a Szugló utcában (14.ker. Szugló u. 59). Ha tudtok még más görög terméklelőhelyet akkor írjátok meg! Osszuk meg egymással! (Ha jól tudom az Apollón (?) nevű görög nagykereskedés már megszűnt.)

2011. március 2., szerda

Citromos chicken nuggets



Hosszú idő óta újra a konyhában tevékenykedem, egyenlőre még csak gyors tésztás, vagy amolyan bisztro kajában gondolkodom.  Ezt a citromos csirkés falatkákat imádom. Akárhogyan is nézem nekem erről a tipikusan angol ételről is Görögország jut eszembe. Méghozzá Korfu. Első önálló, család nélküli világcsavargásom  idevezetett ugyanis. Húsz évesen azonban még nem a kulináris élvezeteken járt az eszem, sokkal inkább megcsapott a tenger illata, a szabadság szelleme és a mediterrán életszeretet. Ezen az úton még a frappét sem kóstoltam, csak egy muszakát, mert éjfél után már csak ezt kaptuk egy helyi bárban. Otthonról hozott zacskós kajákon éltünk, meg rengeteg gyroson. Meg édes mazsola boron. 5 üveggel cipeltem belőle haza.
Nyaralásunk utolsó napjaiban már dőzsöltünk is és beültünk egy étterembe, ezt választottam. Valószínűleg ez volt a legolcsóbb és akkoriban még nyoma sem volt a haza mirelit chicken nuggetseknk, úgyhogy újdonságnak számított nekem. Steak burgonyával, salátával, citrommal kínálták. Jól meglocsoltam a húst citrommal,ha már ott van a tányéron. És rendkívül finom lett.

Az itthoni elkészítése: rendkívül egyszerű, zsír nélkül, sütőben. Az egyetlen luxus a joghurt (mégjobb a görög), amibe a felcsíkozott filéhúst  néhány percre bepácolom. Utána a prézlibe megforgatom, sütőpapírral bélelt tepsibe teszem  és kap max. fél órát a sütőben. Legvégül meg ne felejtsük el a kész húsikat citrommal meglocsolni!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails