2010. április 28., szerda

Spárgás Pasta al Forno

Már alig vártam én is hogy spárgával dolgozhassam a konyhában. A Pasta al Forno autentikus olasz étel valamilyen tészta, némi zöldség, paradicsomszósz, sajt egytálban összedolgozva. Még a nyammogó korszakát élő lányom is jóízüen falatozott belőle, tésztaimádó anyja legnagyobb örömére!

Spárgás pasta al forno




Hozzávalók: 50 dkg penne tészta, 1 fej vöröshagyma, 3 gerzed fokhagyma, 1 doboz hámozott paradicsom konzerv, 250 g tejszínes krémsajt, 1 csomag zöld spárga, 2 dkg vaj, 2 evőkanál olivaolaj, só, bors, friss bazsalikom, parmezánsajt illetve mozzarella.


A tésztát bő vízben kifőztem. A spárga héját kissé lekapargattam, majd feldaraboltam és megpároltam.
Egy serpenyőben összemelegítettem egyenlő mennyiségű olívaolajat és vajat, hozzáadtam a felaprított vöröshagymát és fokhagymát. Megfonnyasztottam, majd hozzáadtam egy doboznyi hámozott paradicsom konzervet. Fűszereztem sóval, darált borssal és friss bazsalikomlevéllel (ha lett volna itthon, de nem volt, úgyhogy száraz oregáno ment bele). Összeforraltam.

Egy jénai tálat kikentem vajjal. Beleöntöttem a leszűrt penne tésztát, rá a spárgát. Összeforgattam. Erre ráöntöttem a paradicsomszószt és ezt is összeforgattam.

Tetején elkentem a krémsajtot, néhány mozzarrella szelettel rásegítettem és forró sütőbe, kb 170 fokon 20- 25 perc alatt megsütöttem.
Tálaláskor rezselt parmezeánnal megszórtam.

2010. április 27., kedd

Megemlékezés egy torta utolsó szeletéről!

Egy szelet csokitorta. Tömör kakaós piskóta, lágy krémmel. Semmi flancos párizsi ganache, vagy angol krém. Csak pórias étcsokoládé, tejföllel(!) összeolvasztva. Ennyi lehetne a hivatalos gasztronómiai leírása.

De a lány számára többet jelentett. Lopott pillanatokat, amikor a lakás sarkában magányosan átadja magát az ízek élményének, ahogy a piskóta és a csokoládékrém szájában szétolvadva eufólikus élményekhez jutatja. És ilyenkor nem gondolt senki másra, csak magára és nem akart osztozni senki mással….

Mea culpa maxima culpa.



Hozzávalók:


      120 g liszt,  2 kiskanál sütőpor, 2 evőkanál kakaópor, 100 g cukor, 2 tojás, 120 g puha vaj


A mázhoz:

      100 g étcsokoládé, 100 ml tejföl

      Keverjük össze robotgéppel a puha vajat a cukorral. Egyenként adjuk hozzá a tojásokat, majd a sütőporral, kakaóporral elkevert lisztet.
      Kerek, tortaformában, úgy 170 fokon 25-30 perc alatt megsül.
      A krémhez gőz fölött olvaszd fel a csokoládét, és add hozzá a tejfölt. Tűzről /gőzről levéve hagyd hűlni. Tedd hűtőbe, majd amikor kellemesen kenhető állagú, kend a be vele a torta tetejét..

2010. április 23., péntek

Panjabi citromos hal

Azért olykor a Vacsoracsatában akadnak gyöngyszemek is. Számomra ilyen volt Dombóvári Vanda citromos panjabi csirkéje, amit én halas változatban interpretáltam.

India északi területén, amerre panjabi is fekszik, a fűszerezés meglehetősen hangsúlyos, nagy mennyiségű tejszínnel és ghível főznek.  Ételeikhez különböző gyógynövényeket, magvakat és gyümölcsöket is felhasználnak. Rizsfogyasztásuk a déliekhez képest visszafogottabb, elsősorban talán az ünnepnapokra korlátozódik.


Panjabi citromos hal



Hozzávalók:
  • 70 dkg pangaziusz filé
  • 1 fej zúzott fokhagyma
  •  2 fej kockára vágott vöröshagyma
  • 1 kiskanál reszelt gyömbér
  • fél citrom leve +
  • 5 dkg vaj
  •  2,5 dl főzőtejszín
  • 2,5 dl kókusztej
  •  só, bors ízlés szerint
  • 2 evőkanál olaj


A halat vágjuk fel kisebb darabokra, fűszerezzük sóval, borssal, olajjal, a kipréselt fokhagymákkal és érleljük legalább 1 órán át. Ekkor serpenyőbe egy kanál olvasztott vaj fölött pároljuk roppanósra.
Vegyük ki a halat a serpenyőből, és pároljuk üvegesre a felaprított vöröshagymát. Adjuk hozzá  a zúzott fokhagymát, a gyömbért, sót-borsot, a citrom levét és citromreszeléket, a főzőtejszínt, a megolvadt vajat, majd a kókusztejet és forrald össze.
Ekkor beletehetjük a haldarabokat és sűrítsük össze a szószt. Tálalás előtt locsoljuk meg egy kevés citromlével.

2010. április 22., csütörtök

Csatni és Umeboshi

Útjára indult a Csatni és Umeboshi. A makrobiotikus táplálkozással foglalkozó másik blogom.

Az éremnek két oldala van. Ez az én Jannus arcom. A másik. Az egészségtudatosabb. A bioboltokban, biopiacokon vásárló. Az alkalmi, nem professzionális makrobotikus.



Régóta ígérgettem, hogy megpróbálok minél több makrobiotikus receptet  közzéteni, és olykor-olykor fel is került néhány anyag a Marmalade-ra. (Még a régi helyemre, de igyekszem átmásolni ide is őket.)
Annyi anyagom gyűlt fel, hogy úgy döntöttem nem keverem a kettőt. Inkább letisztultan, saját útjára engedem a makrobiotikát. Így talán hasznosabban tud keresgélni, az, akit érdekel ez a táplálkozási irányzat.

És mit keres itt csatni? Egyrészt mert tetszik maga a szó és mert az is egyfajta lekvár!(Nomen est omen)
És talán lesz benne olykor egy-egy indiai vega recept is. De tényleg, csak ritkábban.
  Vannak tudatos, hosszú húsmentes korszakaim. Ilyenkor makrobiotikusan étkezem. Tapasztalataimat makrobiotikus tanfolyamokon, szakkönyveken és makrobiotikus szakemberekkel készült interjúk, beszélgetések során gyűjtöttem és gyüjtöm magamba, mint egy szivacs. És most szeretném megosztani veletek!
Itt (is) találkozunk: csatni.blogspot.com

Diós szelet

Ez az én sárga sütim, ahogy múltkor Ági elnevezte. Nálunk diós szeletként vonult be a repertoárba. A sütivel évekkel ezelőtt, egy karácsonyi vendégjárás közepette találkoztam, megízleltem és egyből el kellett kérnem a receptjét,annyira finom volt.
Ám a recept hibásan érkezet hozzám, nevezetesen a tojás fehérjéje és sárgája fordítva lett leírva. A sárgája ment a tésztába, fehérje a mázra. Kicsit furcsáltam, de hát ha így van, akkor így  van! A végeredmény viszont valami katasztrófa volt, cipőtal- szerű, állagú tészta, habbal.
A recept azóta korrigálva lett (fehéje a tésztába, sárgája a mázba!) és kiegészült 2 evőkanál kakaóporral is. Isteni finom!

Diós szelet



Hozzávalók:
  • 5 tojás habja
  • 20 dkg vaj
  • 20 dkg cukor
  • 20 dkg darált dió
  • 10 dkg liszt
  • 2 evőkanál kakaópor

Máz:
  • 5 tojás sárgája
  • 20 dkg cukor
  • 1 vaníliás cukor

A tojások fehérjéjét verd fel kemény habbá. Keverd krémesre a vajat a cukorral. Add hozzá a darált diót, a lisztet, a kakaóport. Legvégül forgasd bele a kemény tojáshabot.
Egy  20x30-as tepsit sütőpapírra kibéleltem és beleöntöttem a masszát.
Előmelegített sütőben kb 20-25 perc alatt megsült

A tojások sárgáját összedolgoztam a cukorral és a vaníliás cukorral és a kisült, forró tészta tetejére kentem. A biztonság kedvéért én még egy-két percre visszatettem a forró sütőbe, hogy a teteje megszikkadjon, de ez a művelet elvileg elhagyható.
Kihűlve szeletelhető.

2010. április 21., szerda

Omlós, tejben sült húsi

No, kezdem magam itt otthonosan érezni, már a legtöbb funkciót kapisgálom és mint az egyszerű lyány Pesten rácsodálkozom mindenre…hogy „Jé de jó, ezt is meg tudom csinálni!”…(képes blogajánló most a legújabb büszkeségem)….jó-jó, csak semmi mosoly ott a szájszegleten, a régi rendszerem nem tudott ilyeneket, no!

És olyannyira fel vagyok dobódva, hogy olyan szavakat is megengedek magamnak, mint a "husi", pedig ez nem is az én szavajárásom.

Szóval húsi, és jó fokhagymás, omlós. Köszönhető a tejben (fokhagymás) pácolásnak és a tejben sütésnek és jelentem nálam is megjelent a terítéken az idei első petrezselymes újburgonya!
(Kovi ubi, már csak terád várok!). Ennek az fogásnak további nagy előnye még, hogy nem köti a konyhához hosszú időre az embert, csak úgy pácoldik illetve süldögél magában.

Tejben sült fokhagymás csirkemell


Hozzávalók:
  • 2 csirkemellfilé
  • 3 evőkanál liszt
  • 4 dl tej
  • 5 gerezd fokhagyma
  • Bors
  • tárkony (1 kiskanál)
A csirkemell szeleteket lapjában ketté vágtam, kiklopfoltam, sóztam, borsoztam és jénai tálba tettem. A fokhagymát összezúztam és összekevertem a tejjel, majd rálocsoltam a húsra.
A tálat befedtem és néhány órára a hűtőbe tettem.
Sütés előtt a húst lecsöpögtettem, megforgattam a tárkonnyal összekevert lisztbe és a fölforrósított vajon, mindkét oldalán megsütöttem. Visszatettem a tejes tálkába és előmelegített sütőben, fél óra alatt megpároltam. Ekkorra a tej sűrű krémszerű szósszá alakul át.

2010. április 3., szombat

Medvehagymás tojásos nokedli

 Itt a medvehagyma szezon!Még tavaly kaptam rá az ízére, csak sajnos mire belerázódtam a pesto és egyéb szószos, medvehagymás rizottós ételek gyártásába, már el is tűnt a piacról.
Most viszont az első csokrok megjelenése óta mindig van friss a hűtőben.
Az utolsó  böjtös napokban remek tojásos nokedli készült belőle.

Medvehagymás tojásos nokedli
A nokedlihez elkevertem 2 tojást 1,5 deci vízzel, egy deci tejjel és fokozatosan hozzáöntöttem úgy 35 deka lisztet. Összekevertem és forró vízbe kisütöttem a galuskákat.
A medvehagymát megtisztítottam és apróra vágtam.
Kevés olajon megmelegítettem  nokedlit, hozzádobtam a medvehagymát kissé átpirítottam, majd felöntöttem 3-4 tojás keverékével.
Hagyományosan balzsamecetes fejessaltávl tálaltam.
tojásos nokedli, medvehagyma

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails